Driftsovervågning på det rette sted og det rette tidspunkt – og til den rette pris

I takt med at vores bygninger bliver stadig mere komplekse, skal udrulningen af projekter ske hurtigere, og det skal være muligt at drive og ændre systemer løbende. I denne artikel fortæller Trond-Øystein Bjørnnes, CEO for Kiona, om udvikling af teknologi, proptech, AI – og vores maskinlæringsmodel. Han giver os indblik i nogle af de tanker, han har gjort sig om markedsudvikling, nødvendige kompetencer og teknologiske fremskridt.
  • Maria Sotberg

    Writer

  • Trond-Øystein Bjørnnes

    CEO, Kiona

publiceret

opdateret

rond-Øystein Bjørnnes, CEO at Kiona, about operation monitoring.
Trond-Øystein Bjørnnes, CEO at Kiona. Photo: © Kiona

Gennem vores partnere og kunder bliver vi hele tiden klogere på, hvordan vi kan bidrage til gode og rentable klimaløsninger. Faktisk er mange bygninger allerede forbundet med vores systemer – næsten 60.000 på nuværende tidspunkt. Det giver os masser af erfaringer og data, der kan fungere som input og idéer til at videreudvikle teknologi og til at skabe vækst.

Det leverer Kiona i dag

Vi leverer centrale driftssystemer til industrivirksomheder, erhvervsejendomme, HORECA (fødevare- og logistikbranchen), detailhandlen samt supermarkeder af alle størrelser og typer.

"Vi har vores IWMAC-produkt, som har været på markedet i 23 år, og vi har Web Port, som så dagens lys i 2009. Flere end 10.000 bygninger er nu forbundet til et af vores SCADA-systemer, som sikrer nem driftsovervågning af deres anlæg."

"På energi- og miljøsiden har vi Kiona EMS, som er et omfattende cloudbaseret analyseværktøj til alt fra energi og indeklima til affaldshåndtering og meget mere. Det er installeret i over 35.000 bygninger, primært i de nordiske lande og Tyskland", siger Trond-Øystein.

Derudover har vi Edge, som er en avanceret platform til styring af varmesystemer i beboelsesejendomme. Teknologien gør brug af kunstig intelligens (AI) til at opnå den mest optimale styring i boligforeninger. Edge kører i tusindvis af bygninger i de nordiske lande.

Gennem fusioner med forskellige nystartede teknologivirksomheder har vi fået tilført masser af kreativitet, ekspertise og teknologi.

Trond-Øystein Bjørnnes

En bred vifte af ekspertise

Vores medarbejdere har baggrunde inden for mange forskellige områder, og de bringer hver især forskellige erfaringer med sig ind i virksomheden.

"Nogle af dem er helt nyuddannede, og andre har arbejdet i branchen i mange år. I dag har vi medarbejdere, der tidligere har arbejdet som elektrikere, vvs-montører og automationsteknikere eller inden for ventilations-, it- og energirådgivning. Vi har over 150 medarbejdere på kontorer i syv forskellige lande."

Omfattende netværk med over 200 partnere

Vores kunder er certificerede partnervirksomheder inden for alle tekniske discipliner på tværs af Europa.

"Vores vigtigste kunder er dem, der bruger vores systemer dagligt. Der er ofte tale om energirådgivere og driftspersonale, som for eksempel bruger en af vores løsninger til at overvåge energiforbruget. Slutkundens servicepartnere inden for ventilation, køling eller varme bruger vores systemer til fejlfinding og optimering af den daglige drift. Blandt de øvrige brugere er også administrationsselskaber, tekniske administratorer og driftsledere", fortsætter Trond-Øystein.

Forventninger til fremtiden

Trond-Øystein brænder for sit fag og har mange holdninger til udvikling af teknologi, central driftsstyring, proptech og AI.

"Jeg forventer et øget fokus på forenklet installation og hurtigere færdiggørelse, stigende brug af standardløsninger, trådløs teknologi og åbne systemer. Vi mener, at det er det, branchen har brug for, i takt med at vores bygninger bliver stadig mere komplekse. Udrulningen af projekter skal ske hurtigere, og det skal være muligt at drive og ændre systemer løbende."

"En forudsætning for at opnå dette er større åbenhed og lettere adgang til data. Jeg forventer også en større grad af integration med mange forskellige tredjepartssystemer såsom bookingsystemer, BIM (Building Information Modeling), EMS (Energy Management Systems), interne datasystemer m.m."

Han peger på, at der tales meget om AI og maskinlæring, som også er blevet en del af hverdagen i vores branche. I dag kører stadig flere bygninger på forskellige AI-modeller, og vi tror på, at det kan være med til at fjerne flere af de manuelle processer, vi har i dag, og ikke mindst gøre driften mere stabil. Dermed vil vi kunne opnå mere ensartede temperaturer på det rette sted og det rette tidspunkt – og til den rette pris.

"Mange virksomheder arbejder allerede på deres modeller, og Kiona er ingen undtagelse; vi kører i øjeblikket pilotprojekter med vores maskinlæringsmodel og er spændte på at se, hvad 2023 ellers vil bringe", slutter Trond-Øystein.

Vil du gerne have en demo af en af vores løsninger?